Miała być stówa.

Niedziela, 26 września 2010 · Komentarze(3)
Trasa: Jaworzno-Luszowice-Czyżówka-Płoki-Lgota-Psary-Karniowice-Dulowa-Młoszowa-Trzebinia-Chrzanów-Jaworzno

Dziś postanowiłem zaliczyć:
- Zalew "Kozi Bród"
- Sanktuarium Maryjne w Płokach
- Lgota
- Psary - Rezerwat Przyr. "Ostra Góra"
- Kurhan grobowy w Karniowicach
- Zespół pałacowo-parkowy w Mloszowej

Więc po kolei: z Jaworzna do Luszowic, do mamusi na rosołek dalej przez Góry Luszowskie do Czyżówki, Trasa nudna i monotonna oprócz paru podjazdów w Górach Luszowskich. W Czyżówce Zalew "Kozi Bród" powstał jako zbiornik retencyjny dla elektrowni Siersza-Osowiec. Znajduje się tu dobrze wyposażony ośrodek rekreacyjny. Polecam jako miejsce wypoczynku, pięknie tam jest. Niestety czynny od godz. 14 więc fotki od drugiej strony zalewu. Trochę liche bo mżyło cały dzień i widoczność słaba.
Ośrodek "Kozi Bród" © krzychoo

A wszystko to na rzeczce Kozi Bród, która ma z metr szerokości!!!
Z pmostu © krzychoo

Dalej do Płok zobaczyć kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Sanktuarium Maryjne w Płokach © krzychoo

Zbudowany na skale, do którego przybywają pielgrzymi z całej okolicy. Chroni w swym wnętrzu cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, który posiada dużą wartość artystyczną i jest jednym ze starszych obrazów Matki Bożej w Polsce. Niestety choć wylałem mnóstwo potu żeby tam dojechać (góra jak diabli) ze zwiedzania nici. kościół zamknięty, Dzwonię do drzwi plebani, farorz nie otwiera choć słyszę że jest, trudno... ale widoki ze wzgórza kościelnego piękne.

Stąd przyjechałem.
Elekrownia Siersza © krzychoo

Widok z wzgórza kościelnego © krzychoo

Widok z wzgórza kościelnego 2 © krzychoo

Widok z wzgórza kościelnego 3 © krzychoo

Chwila odpoczynku i do Lgoty. Nie wiem dlaczego umieszczono tą wieś w spisie obiektów do zaliczenia odznaki "Turysta Ziemi Chrzanowskiej" bo nic tam nie ma ciekawego do zobaczenia. Trasa piękna przez las ale cały czas pod górę pod wiatr, który wiał cały dzień i po takim rozmoczonym żwirku, że koła grzęzły (kolejne litry wylanego potu a kilometrów przejechanych mało)
Droga do Lgoty © krzychoo

A z Lgoty do Psar to już luksus - cały czas z górki. Szkoda, że nie znałem trasy, można było pruć a tak tylko klocki do wymiany :)
Z górki na pazurki © krzychoo

W Psarach jest do obejrzenia Rezerwat Przyrody "Ostra Góra" słynący przede wszystkim z pięknych buków. Obejmuje obszar o powierzchni 7,59 ha
Rezerwat Przyrody "Ostra Góra" © krzychoo

No i gwoźdź programu - kurhan grobowy w Karniowicach.
Kurhan grobowy w Karniowicach © krzychoo

Powstały w 1998 roku pierwszy w europie nowożytny kurhan o wysokości 16 metrów i średnicy 26 metrów. Zaplanowany jest jako miejsce spoczynku wiecznego. Będzie centralnym obiektem Parafialnego Ośrodka pamięci Zmarłych. Więcej do poczytania tutaj: http://www.kurhan.suport.pl/
W kurhanie grobowym © krzychoo

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że w karniowickim kurhanie docelowo zwłoki mają być poddawane zabiegowi tanatopraksji.
Zabieg tanatopraksji polega na osuszaniu ciała, a następnie wypełnieniu układu krwionośnego i limfatycznego za pomocą pompy próżniowej roztworami chemicznymi, które przez kilka dni działają balsamująco. Do prawidłowego procesu mumifikacji w wyniku którego dochodzi do sproszkowania ciała wymagane są odpowiednie warunki - temperatura 4°C i mała wilgotność powietrza. Dzięki temu zabiegowi w komorze pojedynczego grobowca w której mieści się 10 trumien można zmieścić ok 40 sproszkowanych ciał. Ale na przeszkodzie stoi Kuria. Od miłego Pana, który pilnował kurhanu wiem, że trwają rozmowy z kard. Dziwiszem na temat zezwolenia na te zabiegi tanatopraksji.
W Puszczy Dulowskiej © krzychoo

No i przez Puszczę Dulowską, która rozciąga się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa do Młoszowej. Jest największym spójnym kompleksem leśnym w okolicy. Jest siedliskiem m. in. bobrów. Dla chętnych stworzono ścieżkę przyrodniczą, która prezentuje najciekawsze miejsca przyrodnicze dojeżdżam do Młoszowej a tam szesnastowieczny pałac. Został odnowiony przez zamożnego adwokata krakowskiego Kajetana Florkiewicza, który chcąc udowodnić starożytne pochodzenie jego rodziny upozorował ten obiekt na pradawną siedzibę jego przodków.Oto kilka zdjęć:
Brama wjazdowa © krzychoo

Lwy przy moście © krzychoo

Baszta Frankiewiczów © krzychoo

"Baszta Frankiewiczów" od tyłu © krzychoo

Loggia - piętro © krzychoo

Loggia - parter © krzychoo

Pałac od strony parku © krzychoo

Dziwne drzewo? © krzychoo

Jakiś gościu © krzychoo

Pałac od frontu © krzychoo

I już całkiem po ciemku i w deszczu przez groble do domu. Eh, a chciałem zrobić stówę, trudno :(
następną razą :).
Wieczorne Groble © krzychoo

Pozdrawiam wszystkich tu zaglądających

Komentarze (3)

Pałac Frankiewiczów jest na mojej liście do zwiedzenia:)
Kapelankowie otwierają kościoły gdy mogą pobiegać z tacą:(

Kajman 06:56 poniedziałek, 4 października 2010

Też niedawno zwiedzałam te miejsca. No, może za wyjątkiem Puszczy Dulowskiej, w której byłam może przed dwoma laty. Ciekawie popatrzeć na te same obiekty czyimiś oczami i powspominać własne wycieczki. Obok kurhanu przejeżdżałam lecz wtedy był akurat zamknięty.

anwi 17:19 czwartek, 30 września 2010

Fajna wycieczka ,pozdrowienia dla rowiesnika (:

Janusz507 16:22 czwartek, 30 września 2010
Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa piecn

Dozwolone znaczniki [b][/b] i [url=http://adres][/url]